SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM

Grudzień jest miesiącem, który kojarzy się nie tylko ze świętami, Mikołajem, ale także ze świętą  Barbarą i obchodami górniczego święta – „Barbórki”. Chcąc przybliżyć uczniom trudną i odpowiedzialną pracę górnika, zaprosiliśmy do szkoły byłego górnika, pana Józefa Suchana, który pracował w kopalni „Gliwice”. Pan Józef ubrany był w piękny, galowy mundur, na jego czapce, która poprawnie nazywa się czako lśnił biały pióropusz. Dzieci dowiedziały się, do czego służyły poszczególne części prezentowanego ubioru. Następnie zaproszony gość opowiadał dzieciom jak niebezpieczną i ciężką pracę wykonują górnicy w kopalni i w jaki sposób się tam poruszają. Zostało też przybliżone wykorzystanie zasobów węgla. Spotkanie było bardzo pouczające i przybliżyło dzieciom postać górnika i jego ciężką pracę.